Pablo Picasso’ nun Yaşayan Anıları…

Hepimiz biliriz ki resimler aslında ressamların iç dünyasını oldukça fazlasıyla yansıtır. Onların içindeki savaşı, hüznü, aşkı hepimiz kendimizce uyarlamış, kimi zaman o resimle aşık olup kimi zaman da o resimle hüzünlenmişizdir. Hayatımız da aslında küçük yerlere sahip olan bu resimlerin hikayelerini bilmezzsiniz. Hikayelerini bilmek de istemezsiniz. Daha doğrusu bir kısmınız. Çünkü o resim aslında sizin hayalinizle, sizzin yorumlamanızla anlam kazanmıştır. Aslında anlam kazandırdığımız resimlerin gerçekte ne anlama geldiğini bilmek isteriz. Bilmeliyiz de….

Picasso’ yu hepimiz duymuşuzdur. Picasso’ da geçmişin başarılı ressamlarındandır. Bazılarına göre ise ‘ Tuval Tanrısı’ dır. Pabo Picasso’ nun “Guernica” isimli resmi – çok iyi hatırlıyorum lise 3. sınıfta – bir çok yayın organı tarafından çeşitli olaylarda kullanılmıştır. Aslında Guernica’ nın gerçek hikayesi nedir?

(Guernica)

1936 yılında İspanya’ da General Franco ile cumhuriyetçiler arasında iç savaş çıkar. Falanjistlerin zulmüne karşı Avrupa’ nın her yerinden aydınlar destek vermektedir. Ancak haberler kötüdür. 1 Mayıs 1937′ de kuzeydeki küçük Bask şehri Guernica’ ya Franco’ nun hizmetindeki Alman bombardıman uçakları insanlık dışı bir saldırı yaparak bin kadar masum insanı katleder. Picasso’ dan Paris’ te yapılacak sergide Cumhuriyetçileri temsilen bir resim yapması istenir. O da Guernica vahşetini resmetmeye karar verir. İki ay içerisinde 20. yüzyılın en güzel resmini tamamlar. 

İkinci dünya savaşının başlamasından bir süre sonra Paris işgal edilir.Picasso, Guernica yüzünden Nazi’ ler tarafından pek sevilmemektedir. Bir gün evine arama yapmak üzere Gestapo gelir. Bir Nazi subayı masanın üzerinde Guernica’ nın fotoğrafını görünce sorar: 
“Bunu siz mi yaptınız?”. 

Picasso yanıtlar:

“Hayır, siz yaptınız!”. 

(Avignonlu Kızlar)

Avignonlu Kızlar Picasso’nun 1907′de çizdiği nü bir resimdir. Bu resim dönemin ünlü ressamlarından Matisse’in ”Yaşama Sevinci” tablosuna bir cevap niteliği taşır.Picasso ve Matisse dönemin tartışmasız en kaliteli ressamlarıdır.Ve sürekli bir rekâbet içindedirler. Ve bu rekâbet ortaya böyle güzel resimlerin çıkmasına olanak sağlamıştır. 

Avignonlu Kızlar’ın hikayesi hakkında ilginç doneler söylenmektedir. Örneğin, Picasso’nun bu tabloyu çizerken çırılçıplak olduğu, karısının Picasso’nun kendisine karşı cinsel soğukluğundan yakındığı söylenir. Çünkü Picasso çoğu zaman atölyesinde Avignonlu Kızlarla sevişir. 

Aynı zamanda Yaşama Sevinci tablosuna cevap vermelidir.

(Yaşama Sevinci-Matisse)

(Parade)

Oyunun perdesine yaptığı resim halen Paris’ te Centre Pompidou’ da bulunur. 

Maymun: Sanatçının yaratıcı gücünün dönüşüme uğramış hali. Hem tanrısal hem de cehennemi doğaya sahip çift kişilikli bir yaratıktır. 

Yıldızlı Top: Dünyanın simgesidir. Top bir mitoloji yaratığının (Pegasos) ayaklarının dibinde durur. Bu bir başka kanatlı yaratığı kaypak bir biçimde dengede tutmaktadır. 

Cambazlar: Tehlike ve kurulu düzene karşı gelerek yaradılışın temel koşullarını gösteren tersine bir dünyanın sakinleridir. Antik tanrıların soyundan gelirler. Kimisi Apollon’ un güneşsel, kimisi Hermes’ in cehennemi doğasına sahiptir. Ölümcül atlayış yaşamın büyüsünü kutsamak ve ölüm tehlikesini kovmak için bir araçtır. Onların giysileri altında evrenin düzenleyicileri gizlenir.

Burak…


 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logo

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook photo

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ photo

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s